Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

«Εκδρομήηηηηηηηη!». Πόσο μεγάλη μπορεί να ήταν η χαρά των παιδιών της Ε’ τάξης στο άκουσμα αυτής της λέξης; Μετά από δύο  χρόνια, κατά τα οποία δεν υπήρχε η δυνατότητα σχολικών επισκέψεων, εξαιτίας της πανδημίας, έφτασε η στιγμή που τα παιδιά περίμεναν με ενθουσιασμό - μπορούμε να πούμε και με συγκίνηση- !  Έτσι, την Πέμπτη 17/3/22 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Βυζαντινό μουσείο Θεσσαλονίκης.Οι θεματικές ενότητες αφορούσαν τον καθημερινό και δημόσιο βίο, τη λατρεία και τα ταφικά έθιμα, την αρχιτεκτονική και την τέχνη, την εμπορική και εργαστηριακή δραστηριότητα.

Οι μαθητές της Ε’ τάξης είχαν την ευκαιρία να «ταξιδέψουν» στον κόσμο του Βυζαντίου όχι μόνο μέσα από το βιβλίο της Ιστορίας αλλά και των εντυπωσιακών εκθεμάτων, που περιλαμβάνει το μουσείο.  Συσχέτισαν το χθες με το σήμερα και  αντιλήφθηκαν την αξία και τη σημασία του βυζαντινού πολιτισμού ως τμήματος της πολιτιστικής παράδοσης και κληρονομιάς του ελληνισμού.