Πατήστε πάνω στο παρακάτω link και θα ανοίξει η σελίδα του σχολείου μας για το πρόγραμμα δενδροφύτευσης που πραγματοποιήσαμε πέρυσι.

Στο τέλος της σελίδας, που θα σας ανοίξει, μπορείτε να ψηφίσετε το σχολείο μας στο πλαίσιο του μαθητικού διαγωνισμού BRAVO SCHOOLS. Η ψηφοφορία θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα 30/5/2022.

«Εκδρομήηηηηηηηη!». Πόσο μεγάλη μπορεί να ήταν η χαρά των παιδιών της Ε’ τάξης στο άκουσμα αυτής της λέξης; Μετά από δύο  χρόνια, κατά τα οποία δεν υπήρχε η δυνατότητα σχολικών επισκέψεων, εξαιτίας της πανδημίας, έφτασε η στιγμή που τα παιδιά περίμεναν με ενθουσιασμό - μπορούμε να πούμε και με συγκίνηση- !  Έτσι, την Πέμπτη 17/3/22 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Βυζαντινό μουσείο Θεσσαλονίκης.Οι θεματικές ενότητες αφορούσαν τον καθημερινό και δημόσιο βίο, τη λατρεία και τα ταφικά έθιμα, την αρχιτεκτονική και την τέχνη, την εμπορική και εργαστηριακή δραστηριότητα.

Οι μαθητές της Ε’ τάξης είχαν την ευκαιρία να «ταξιδέψουν» στον κόσμο του Βυζαντίου όχι μόνο μέσα από το βιβλίο της Ιστορίας αλλά και των εντυπωσιακών εκθεμάτων, που περιλαμβάνει το μουσείο.  Συσχέτισαν το χθες με το σήμερα και  αντιλήφθηκαν την αξία και τη σημασία του βυζαντινού πολιτισμού ως τμήματος της πολιτιστικής παράδοσης και κληρονομιάς του ελληνισμού.

Αλλιώς προγραμματίζαμε κι αλλιώς μας ήρθαν! Γράφαμε σε προηγούμενο τεύχος πως:«…από του χρόνου φιλοδοξούμε τα τεύχη να γίνουν περισσότερα...», ήρθε όμως η πανδημία – που εγκαταστάθηκε για τα καλά στις ζωές μας – και τα σάρωσε όλα… Μέσα σ’ αυτά και τη Σχολική μας εφημερίδα. Τα Μαθητικά μας Νέα, μπορεί να μην είναι όλα και τόσο «νέα», αλλά είναι όλα αυτά που κάναμε, όλα αυτά που έγιναν σχεδόν αυτά τα δύο χρόνια. Κι αυτά είναι που θέλουμε να μοιραστούμε με όλους όσους μας διαβάσουν.
Έχουμε και λέμε λοιπόν, στο 3ο φύλλο μας μπορείτε να διαβάσετε:
• για τη Δενδροφύτευση που κάναμε στο σχολείο μας σε συνεργασία με το Δήμο Κορδελιού Ευόσμου και το ΚΠΕ Ελευθερίου Κορδελιού, στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας Περιβάλλοντος και την επιστολή των παιδιών στο Δήμαρχο
• για τις βιωματικές δράσεις μας με αφορμή την παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ, την Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού
• για τα βιωματικά εργαστήρια των Χριστουγέννων αλλά και τη Μουσική Συναυλία από το Μουσικό Σχολείο Θεσσαλονίκης που δόθηκε μέσα στην εκκλησία του Αγίου Γεωργίου
• για την Τέχνη στην «πόρτα» του σχολείου μας

Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους και όλες που αγκαλιάζουν αυτό μας το εγχείρημα σ΄ αυτούς τους δύσκολους καιρούς.

Για να δείτε αναλυτικά και να "ξεφυλλίσετε ηλεκτρονικά" την εμπλουτισμένη έκδοση της εφημερίδας μας πατήστε πάνω στην παρακάτω εικόνα.

Εγγραφή μαθητών στην Α΄ τάξη για την επόμενη σχολική χρονιά

Ανακοινώνεται ότι οι εγγραφές των μαθητών/τριών που θα φοιτήσουν στην Α΄ Τάξη

κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023αρχίζουν την Τρίτη 1 Μαρτίου 2022

και ολοκληρώνονται την Παρασκευή 18 Μαρτίου 2022

Στην Α΄ Τάξη θα εγγραφούν φέτος μαθητές/τριες

που γεννήθηκαν από 1-1-2016 μέχρι και 31-12-2016

1.

Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση

Θα την πάρετε από το Σχολείο και θα συμπληρώσετε τα απαραίτητα στοιχεία.

2.

Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου

Θα προσκομίσετε «Βεβαίωση Φοίτησης» από το Νηπιαγωγείο που φοιτά το παιδί.*

3.

Πιστοποιητικό Γέννησης

Θα αναζητηθεί αυτεπάγγελτα από το Σχολείο.

4.

Εμβόλια

Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου από το οποίο αποδεικνύεται ότι  έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

5.

Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας

Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (συμβόλαιο αγοράς ή ενοικίασης κατοικίας, λογαριασμός ΔΕΗ ή ΕΥΑΘ ώστε να φαίνεται ο χρήστης).

6.

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ)

Το προμηθεύεστε από το Σχολείο και το συμπληρώνει Παιδίατρος (Νοσοκομείου ή Κέντρου Υγείας ή ΕΟΠΠΥ  ή Ιδιώτης). ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΕΙΤΕ, χωρίς αυτό το δελτίο ο μαθητής δεν θα συμμετέχει στο μάθημα της Γυμναστικής.

7.

Αν οι γονείς είναι διαζευγμένοι, δικαστική απόφαση επιμέλειας.

8.

Εάν το παιδί πάσχει από κάποια χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση.

9.

Εάν το παιδί έχει διαγνωσμένη μαθησιακή δυσκολία ή διάγνωση από Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ. ή άλλο φορέα

10.

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α' τάξη προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά που αναφέρονται παραπάνω καθώς και πιστοποιητικό γέννησης  ή ληξιαρχική πράξη γέννησης, αντίγραφο διαβατηρίου, επίσημα μεταφρασμένα

Οι εγγραφές είναι κοινές και για τα δύο σχολεία από τη 1 έως και τις 18 Μαρτίου 2022

(2ο και 3ο Δημοτικά Σχολεία Ελευθερίου Κορδελιού)

ΟΙ ΩΡΕΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ καθημερινά 8:20 με 9:20 το πρωί.

Για περισσότερες πληροφορίες και κατάθεση δικαιολογητικών απευθυνθείτε

στους Διευθυντές των δύο Δημοτικών Σχολείων, κ. Βασίλη Κ. Χατζή και κ. Βασιλεία Δημητριάδου

και στα τηλέφωνα 2310 763632 και 2310 706740

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ

* Για να εγγραφεί στην Α' Δημοτικού παιδί που δε φοίτησε σε νηπιαγωγείο, θα πρέπει να γίνει

δεκτή η σχετική αίτηση των κηδεμόνων του, από τον Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης,

στην οποία θα αναφέρονται οι λόγοι μη φοίτησης, άλλως εγγράφεται στο νηπιαγωγείο.