Μια ανάσα για το Κορδελιό

Αγαπητοί γονείς, θα μπορούσατε να ακούσετε την εκπομπή μας: «Μια ανάσα για το Κορδελιό» στο EuropeanSchoolRadio την Παρασκευή 17 Μαΐου από τις 11:00 το πρωί έως τις 12:00.

Είναι διαδικτυακό μαθητικό ραδιόφωνο, οπότε θα πρέπει να μπείτε στην ιστοσελίδα του EuropeanSchoolRadio, στο:  http://europeanschoolradio.eu/el/

Δεξιά στην οθόνη, όπως βλέπετε υπάρχει η ένδειξη: «ΑΚΟΥΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ». Πατάτε το λευκό βελάκι και ακούτε την εκπομπή.

Αν τώρα θέλετε να σχολιάσετε την εκπομπή (ελπίζουμε θετικά) θα πρέπει να πατήσετε από κάτω εκεί που γράφει:

Openpopupplayer/Chat.

Κάνετε μια απλή εγγραφή στο chat και σχολιάζετε!

Καλό θα ήταν να μην αναφέρεστε σε ονόματα συγκεκριμένων παιδιών ή δασκάλων, αλλά να σχολιάζετε γενικά την εκπομπή και να αναφέρεστε σε όλο το τμήμα.

Στις 17 Μαΐου, το Στ1 τμήμα του Σχολείου μας θα παρακολουθήσει το τρίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Κάνω ραδιόφωνο στο European School Radio», που υλοποιείται στο ΑΤΕΙ-Θεσσαλονίκης. Στο πλαίσιο αυτού του εκπαιδευτικού προγράμματος εντάσσεται η οργάνωση και η ζωντανή παρουσίαση μιας ωριαίας ραδιοφωνικής εκπομπής με τίτλο: «Μια ανάσα για το Κορδελιό», που θα  παρουσιαστεί στις 11:00 το πρωί, την οποία μπορείτε να παρακολουθήσετε διαδικτυακά στο: http://europeanschoolradio.eu/el/ .

Φέτος, στην Έκτη τάξη υλοποιήσαμε το περιβαλλοντικό πρόγραμμα: «Εξοικονόμηση Ενέργειας και Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας». Οπότε, στην εκπομπή, τα παιδιά θα συζητήσουν και θα αναλύσουν θέματα που έχουν σχέση με το περιβάλλον, την προστασία του και την ευθύνη που έχει ο καθένας από μας, απέναντι σ’ αυτό.

Πιο συγκεκριμένα, θα συζητήσουμε θέματα όπως: η ατμοσφαιρική ρύπανση στη Δυτική Θεσσαλονίκη, το φαινόμενο του θερμοκηπίου και η κλιματική αλλαγή και παράλληλα, θα δώσουμε κάποιες συμβουλές για την εξοικονόμηση ενέργειας, τη διαχείριση των απορριμμάτων και πολλά άλλα.

ΡΑΔIOΦΩΝΙΚΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΚΠΟΜΠΗΣ

Σας ευχαριστώ