Α' ΤΑΞΗ - ΔΑΣΚΑΛΩΝ - 18 ΜΑΪ

Αγαπητά μας παιδιά γεια σας.

Ελπίζουμε να κάνατε τις εργασίες που σας στείλαμε την προηγούμενη εβδομάδα. Σήμερα σας ετοιμάσαμε και άλλες πολύ ωραίες και δημιουργικές  εργασίες  για Γλώσσα και Μαθηματικά. Βρείτε λοιπόν μια ήσυχη γωνιά του σπιτιού για να εργαστείτε.

ΓΛΩΣΣΑ

Ας  ξεκινήσουμε με ένα βιντεάκι και με την κυρία Σιντορέ  για να θυμηθούμε τον πληθυντικό αριθμό ή όπως αλλιώς λέγαμε στην τάξη τα «πολλά» και στην συνέχεια μπορείτε να  εκτυπώσετε και να κάνετε  μια εργασία με το «οι».

ΤΑ ΠΟΛΛΑ

ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΜΕ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ

Στην συνέχεια διαβάστε από το Ανθολόγιο την «γελαστή οικογένεια» και εκτυπώστε να κάνετε την εργασία που ακολουθεί.

ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ - Η ΓΕΛΑΣΤΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Δείτε προσεκτικά το βιντεάκι για τα γεωμετρικά σχήματα και στην συνέχεια εκτυπώστε και κάντε την αντίστοιχη εργασία.

ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΣΧΗΜΑΤΑ - ΑΣΚΗΣΕΙΣ

Και το καλύτερο για το τέλος. Αφού κάνατε όλες τις εργασίες σας ακούστε και διασκεδάστε με τον Παραμυθά και με το βιβλίο με τα παλιά παραμύθια.

ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ

Όποιος θέλει να συνεχίσει με παραμύθι ας ακούσει  και τον μικρό σκατζόχοιρο

Ο μικρός σκατζόχοιρος