Α' ΤΑΞΗ - ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ - 14 ΜΑΪ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Αγαπητά μας παιδιά,
το καλοκαίρι φέτος, εάν αυτή η ασθένεια δεν αναστάτωνε έτσι τη ζωή μας, θα διεξάγονταν οι ολυμπιακοί αγώνες (αναβλήθηκαν για τον επόμενο χρόνο).
Ας μάθουμε όμως μερικά πράγματα για αυτούς (τι είναι, πότε ξεκίνησαν, τι γίνεται σε αυτούς).

ΑΡΧΑΙΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ - ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Διαδραστική εξερεύνηση σε ψηφιακό περιβάλλον, που παρουσιάζει σε ελεύθερη απόδοση το ιερό της αρχαίας Ολυμπίας, όπως θα ήταν κατά τα ελληνιστικά και ρωμαϊκά χρόνια. Στόχος του μαθησιακού αντικειμένου είναι η γνωριμία των μαθητών με τον χώρο τέλεσης των αρχαίων Ολυμπιακών Αγώνων, τις συνθήκες προετοιμασίας των αθλητών, την ποικιλία των αθλημάτων, καθώς και τη συμβολική, τιμητική βράβευση των νικητών με ένα απλό κλαδί αγριελιάς. Στους μαθητές δίνονται εναύσματα, ώστε να αντιληφθούν το νόημα που είχαν οι Αγώνες για τους αρχαίους Έλληνες και να κατανοήσουν την αξία της προσπάθειας και της συμμετοχής. Το μαθησιακό αντικείμενο περιλαμβάνει, επίσης, ασκήσεις με θέμα τα αγωνίσματα του πεντάθλου και το έπαθλο των Ολυμπιονικών.

ΧΡΟΝΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ  ΟΛΥΜΠ. ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Ανοιχτή δραστηριότητα με χρονογραμμή, με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες στην Ελλάδα τόσο κατά τη διάρκεια της αρχαιότητας όσο και στη σύγχρονη εποχή. Στόχος του μαθησιακού αντικειμένου είναι η πρόσκτηση βασικών γνώσεων γύρω από τους αρχαίους Ολυμπιακούς Αγώνες και τις δύο σύγχρονες Ολυμπιάδες που διεξήχθησαν στην Ελλάδα. Το μαθησιακό αντικείμενο δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να κάνουν ένα φανταστικό ταξίδι στον χρόνο με οδηγό ένα παιδί, τον Πέτρο, και να αναζητήσουν απαντήσεις σε δέκα ερωτήματα. Με τη βοήθεια της χρονογραμμής, παρουσιάζονται στοιχεία σχετικά με τους χώρους και τις συνθήκες τέλεσης, τα χαρακτηριστικά των αγώνων, καθώς και τα είδη των αθλημάτων και των αγωνισμάτων, σε τρεις σημαντικούς χρονολογικούς σταθμούς, την αρχαιότητα, το 1896 και το 2004.

Υ.Γ πιέστε στο ? για οδηγίες.

κ. Κυριάκος & κ. Θανάσης