Α' ΤΑΞΗ - ΔΑΣΚΑΛΩΝ - 09 ΜΑΪ

Γεια σας, αγαπημένα μας πρωτάκια!
Ευχόμαστε να είστε όλοι και όλες υγιείς και χαρούμενοι!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΣΑΣ και σ'όλες τις μανούλες του κόσμου!

Λόγω της ημέρας, θα ξεκινήσουμε με Ανθολόγιο.Αφού πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο,διαβάστε με κάποιον μεγάλο το παραμύθι για μια διαφορετική μανούλα και συζητήστε μαζί του τις 2 ερωτήσεις που ακολουθούν.Στο τέλος, κάντε στο μπλοκ σας την τελευταία δραστηριότητα ζωγραφικής.

Στη Γλώσσα, θα ξεκινήσουμε ευχάριστα, ακούγοντας ένα όμορφο τραγούδι για την ΑΛΦΑΒΗΤΑ:

Το τραγούδι της Αλφαβήτας

Αφού θυμηθήκαμε τα 24 γραμματάκια,πάμε παρακάτω να τα χωρίσουμε, παίζοντας στη ζούγκλα, σε 2 κατηγορίες:
στα 7 φωνακλάδικα φωνήεντα και στα 17 ήσυχα σύμφωνα .Μόλις εμφανιστεί το παιχνίδι,
μην ξεχάσετε να πατήσετε το κουμπάκι κάτω δεξιά για άνοιγμα πλήρους οθόνης.
 Στα παρακάτω 2 παιχνίδια πατάμε γρήγορα το φωνήεν ή το σύμφωνο αναλόγως και πετυχαίνουμε ένα καλό score:

Βρες το σύμφωνο - Online άσκηση - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ

Και τώρα, ώρα για Μαθηματικά!

Πρώτα θα δούμε το παρακάτω βίντεο,όπου το γνωστό μας σοφό καγκουρό θα μας θυμίσει πότε και πώς κάνουμε αφαίρεση.

ΑΦΑΙΡΕΣΗ

Τώρα θα παίξουμε το παρακάτω παιχνιδάκι με

Στο επόμενο παιχνίδι- ασκησούλα, θα συμπληρώσουμε τον αριθμό που λείπει σε κάθε πρόσθεση, για να φτάσουμε στο αποτέλεσμα:

Με τον ίδιο τρόπο, θα βοηθήσουμε παρακάτω τη μαϊμού να φτάσει στις μπανάνες, πατώντας ό,τι λείπει για να φτάσουμε από τον έναν
αριθμό στον άλλο:

Η μαϊμού και οι αριθμοί

Και για να επιστρέψουμε στη γιορτή της μητέρας, σας δίνουμε μια διεύθυνση ,όπου μπορείτε να βρείτε  οδηγίες  για να φτιάξετε μια όμορφη κάρτα-γλαστράκι για τη μανούλα σας. Στο τέλος βρίσκεται το πατρόν, που μπορείτε να εκτυπώσετε:

Και μην ξεχνάτε....ο καλύτερος τρόπος να της δείξετε την αγάπη σας είναι να την ακούτε και να μην τη στενοχωρείτε!

Σας χαιρετούμε με πολλή αγάπη
οι δασκάλες σας  κ.Ελένη και κ. Χρυσούλα

Nα θυμίσουμε και πάλι ότι μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω του mail του τμήματός σας.

Με αγάπη
οι δασκάλες σας κ. Ελένη και κ. Χρυσούλα