Α' ΤΑΞΗ - ΔΑΣΚΑΛΩΝ - 04ΜΑΪ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Γεια σας,αγαπημένα μας πρωτάκια!
Ευχόμαστε να έχετε καλό μήνα και να είστε όλοι σας καλά!
Δυστυχώς θα πρέπει να περιμένουμε λίγο καιρό ακόμα ώσπου να βρεθούμε,οπότε θα δουλέψουμε και πάλι από το σπίτι.
 Η επανάληψή μας στη Γλώσσα,αυτή τη φορά,θα έχει να κάνει με τα γράμματα.
Πατώντας στην παρακάτω διεύθυνση,θα βρείτε ένα παιχνίδι αντιστοίχισης,όπου θα σύρετε το κάθε κεφαλαίο γραμματάκι δίπλα στο μικρό του.
Μόλις εμφανιστεί το παιχιδάκι,κάτω από τον τίτλο του,πατήστε το σύμβολο κάτω  δεξιά για άνοιγμα πλήρους οθόνης και ξεκινήστε με το START.
To παρακάτω παιχνίδι σε 6 μέρη,σας ζητά να ενώσετε την κάθε εικόνα με το αρχικό της γραμματάκι.
Παρακάτω, έχουμε ακόμα μια άσκηση-παιχνίδι,σε 3 μέρη,που έχει να κάνει με τον διαχωρισμό γραμμάτων,που συνήθως μπερδεύουν τα παιδιά.
Πατήστε το start  κι επιλέξτε το σωστό γραμματάκι για κάθε λέξη.Προσοχή! Εδώ μετράει και ο χρόνος.Να είστε σύντομοι,για να πετύχετε ένα καλό score!
Τελειώνοντας με τη Γλώσσα,έχουμε μια ασκησούλα-παιχνίδι σχετική με αλφαβητική σειρά.Από τις 2 λέξεις που εμφανίζονται,επιλέξτε με το "ποντίκι"σας
αυτήν που το αρχικό της γράμμα είναι πιο μπροστά στην Αλφαβήτα.Θυμηθείτε ότι κι εδώ μετράει ο χρόνος!
Και τώρα...Μαθηματικά!
Σήμερα θ'ασχοληθούμε με την πρόσθεση.
Στο 1ο βιντεάκι,το σοφό καγκουρό θα μας θυμίσει πότε και πώς κάνουμε πρόσθεση.
Αφού το παρακολουθήσετε προσεχτικά,θα μπείτε στη 2η διεύθυνση για ένα παιχνιδάκι.
Στις προσθεσούλες, θα σύρετε τον 2ο αριθμό δίπλα σε όποιον ταιριάζει,για να σχηματιστούν τα αθροίσματα-ζευγαράκια του αριθμού που σας ζητείται κάθε φορά.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Και τώρα το καλύτερο!
Στα 2 συνημμένα αρχεία,θα βρείτε 2 ανοιξιάτικες δραστηριότητες.
Αφού ανοίξετε το 1ο,εκτυπώστε το λουλουδάκι και κάντε ό,τι σας ζητά η δραστηριότητα.
Μετά, αφού πατήσετε τον παρακάτω σύνδεσμο,θα μπορέσετε να κάνετε το παζλ ενός ωραίου ανοιξιάτικου πίνακα,τον οποίο μπορείτε να δείτε ολοκληρωμένο στο 2ο αρχείο.
ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ!

Nα θυμίσουμε και πάλι ότι μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας μέσω του mail του τμήματός σας.
Με αγάπη
οι δασκάλες σας κ. Ελένη και κ. Χρυσούλα