ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟ - ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ - ΣΤ1

Στις 17 Μαΐου, το Στ1 τμήμα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθερίου – Κορδελιού παρακολούθησε το τρίωρο εκπαιδευτικό πρόγραμμα: «Κάνω ραδιόφωνο στο European School Radio», που υλοποιείται στο ΑΤΕΙ-Θεσσαλονίκης. Στο πλαίσιο αυτού του εκπαιδευτικού προγράμματος εντάσσεται η οργάνωση και η ζωντανή παρουσίαση μιας ωριαίας ραδιοφωνικής εκπομπής με τίτλο: «Μια ανάσα για το Κορδελιό», που παρουσιάστηκε στις 11:00 το πρωί. Φέτος, στην Έκτη τάξη υλοποιήσαμε το περιβαλλοντικό πρόγραμμα: «Εξοικονόμηση Ενέργειας και Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας». Οπότε, στην εκπομπή, τα παιδιά συζήτησαν και ανέλυσαν θέματα που έχουν σχέση με το περιβάλλον, την προστασία του και την ευθύνη που έχει ο καθένας από μας, απέναντι σ’ αυτό. Πιο συγκεκριμένα, συζητήθηκαν θέματα όπως: η ατμοσφαιρική ρύπανση στη Δυτική Θεσσαλονίκη, το φαινόμενο του θερμοκηπίου και η κλιματική αλλαγή και παράλληλα, δόθηκαν κάποιες συμβουλές για την εξοικονόμηση ενέργειας και τη διαχείριση των απορριμμάτων μας.