Επισκεφθείτε τον προηγούμενο δικτυακό μας τόπο

Επίσκεψη Στ' τάξης Παιδαγωγικό Τμήμα ΑΠΘ - Αστεροσκοπείο ΑΠΘ - Σεισμολογικός Σταθμός

Στις 7 Δεκεμβρίου, ημέρα αστρονομίας, οι μαθητές της Στ' τάξης επισκέφτηκαν το Παιδαγωγικό Τμήμα του ΑΠΘ όπου και φοιτητές του Τμήματος έδειξαν στα παιδιά απλά πειράματα όσο αφορά τις συνθήκες στο ηλιακό μας σύστημα. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Αστεροσκοπείο του ΑΠΘ και είδαν από κοντά το Διοπρτρικό Τηλεσκόπιο που είναι εγκατεστημένο στο κτίριο. Τέλος επισκέφτηκαν το Σεισμολογικό σταθμό του Τομεά Γεωφυσικής του Τμήματος Γεωλογίας του ΑΠΘ. Εκεί οι μαθητές ενημερώθηκαν για το μηχανισμό γέννησης σεισμών και την σεισμικότητα της Ελλάδας καθώς και για τον τρόπο καταγραφής, παρακολούθησης, ανάλυσης των σεισμικών δονήσεων και ενημέρωσης του κοινού στη περίπτωση σεισμών που γίνονται αισθητοί στον Ελλαδικό χώρο.

Σχολική Εφημερίδα "Μαθητικά Νέα" 5

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων