ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

ευχόμαστε σε όλους σας μια καλή και δημιουργική χρονιά, με υγεία!

Όπως ήδη γνωρίζετε, τα σχολεία θα ανοίξουν τις πόρτες τους ξανά την προσεχή Δευτέρα (11 Ιανουαρίου).

Η πανδημία όμως είναι ακόμα εδώ, κι έτσι θέλουμε να σας ενημερώσουμε για τον τρόπο που θα λειτουργήσει το σχολείο μας, ώστε να μειώσουμε στο ελάχιστο τον κίνδυνο διάδοσης του ιού, σύμφωνα και με τις τελευταίες οδηγίες:

Σήμερα Παρασκευή δεν θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση.

Από την Δευτέρα το Σχολείο μας (2ο Δημοτικό) θα χρησιμοποιεί για την είσοδο και έξοδο, την είσοδο που χρησιμοποιούσαμε το πρωί (κόκκινη αυλόπορτα-οδός Μακεδονομάχων).

Το 3ο Δημοτικό θα χρησιμοποιεί την βορινή αυλόπορτα-οδός Α. Σικελιανού.

ΩΡΑΡΙΟ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ (ΠΡΟΣΟΧΗ!)

Για να μην υπάρχει συνωστισμός το πρωί, τα παιδιά θα έρχονται σε διαφορετικές ώρες:

α) από τις 8:00 – 8:10 οι Α’ και οι Β’ τάξεις

β) από τις 8:10 – 8:20 οι Γ’ και οι Δ’ τάξεις και

γ) από τις 8:20 – 8:30 οι Ε’ και ΣΤ’ τάξεις.

Θα δεχόμαστε παιδιά που έχουν αδέρφια σε διαφορετική ζώνη (π.χ. αν το ένα παιδί σας είναι στην Α΄και το άλλο στην Γ΄ τάξη, μπορείτε να τα φέρετε και τα δύο στις 8:00).

Παρακαλούμε για την βοήθειά σας σε αυτό το κρίσιμο σημείο, να αφήνετε τα παιδιά σας στους εκπαιδευτικούς που θα τα παραλαμβάνουν και να αποχωρείτε το συντομότερο δυνατό για να αποφύγουμε τον συνωστισμό.

ΩΡΑΡΙΟ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗΣ

Κατά το σχόλασμα οι μαθητές θα αποχωρούν σε δύο ομάδες (κόκκινη πόρτα):

α) στις 13:05 οι Α’, οι Β’ και οι Γ΄ τάξεις και

β) στις 13:15 οι Δ’, οι Ε’ και ΣΤ’ τάξεις.

Αν έχετε δύο παιδιά σε διαφορετική ομάδα (π.χ. Α΄ και Δ΄), επικοινωνήστε με τους δασκάλους για να μπορείτε να τα παραλάβετε μαζί.

Το ΟΛΟΗΜΕΡΟ θα λειτουργήσει κανονικά από την πρώτη μέρα με το κανονικό του ωράριο.

Εφιστούμε την προσοχή σας στο ότι τα παράθυρα θα παραμένουν ανοιχτά σε όλη την διάρκεια του μαθήματος, ώστε να φροντίσετε για τον κατάλληλο ρουχισμό των παιδιών σας. Δεν χρειάζεται μάλλον να τονίσουμε ότι η μάσκα είναι υποχρεωτική, μας έχει γίνει κτήμα πλέον.

Θυμίζουμε τέλος ότι πρέπει να μας ενημερώνετε άμεσα και να κρατάτε στο σπίτι το παιδί σας αν εμφανίσει πυρετό.

Αναμένουμε σύντομα να ξεκινήσουν και τα σχολικά γεύματα, οπότε θα σας ενημερώσουμε με νέο μήνυμα.

Σε κάθε περίπτωση, ελέγχετε τα ηλεκτρονικά σας μηνύματα καθημερινά, μια που η κατάσταση είναι αρκετά ρευστή. Για οτιδήποτε επείγον, θα σας ενημερώνουμε και με SMS.

Γιατην μετακίνησή σας ισχύουν οι ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ που είχατε πάρει την προηγούμενη φορά, με τον κωδικό 4 στο μήνυμα ή στην γραπτή Βεβαίωση.

Ελπίζουμε στην συνεργασία σας ώστε να πάει καλά και αυτό το νέο ξεκίνημα, όπως καταφέραμε και την πρώτη φορά να λειτουργήσουμε ομαλά χάρη στο αίσθημα ευθύνης που δείξαμε όλοι μας.

Ο Διευθυντής και το προσωπικό του Σχολείου