Επισκεφθείτε τον προηγούμενο δικτυακό μας τόπο

Επιτέλους παράσταση!

Μετά από δύο και… χρόνια χωρίς ούτε μια παράσταση ή μια εκδήλωση καταφέραμε και παρακολουθήσαμε στην αυλή του σχολείου μας έναν πρωτότυπο θίασο – ομάδα. Από το Φεβρουάριο του 2020 που πήγαμε όλο το σχολείο στο θέατρο είχαμε να δούμε παράσταση (αφήστε που και φέτος λόγω καιρικών συνθηκών δύο φορές αναβλήθηκε η συγκεκριμένη παράσταση!).

Επιμείναμε όμως και τελικά τα καταφέραμε! Καλέσαμε στο σχολείο μας την ομάδα Dromocósmicas με την παράσταση "Vagor & Bellavita". Έναν περιπλανώμενο θίασο που ταξιδεύει σε διάφορα μέρη του κόσμου με παραστάσεις που συνδέουν το Τσίρκο και το θέατρο.

Δηλαδή, παραστάσεις που στη σημερινή μας εποχή ονομάζονται Τσίρκο θεάτρου. Θεατρικές παραστάσεις που έχουν εντάξει στην δραματουργία τους στοιχεία όπως τα ακροβατικά, ισορροπίες και παντομίμα για να εμπλουτίσουν και να δυναμώσουν το νόημα και την παρουσία μιας ιστορίας με ένα ποιητικό τρόπο.

Ε, ήταν καταπληκτική και η ομάδα και παράσταση! Δείτε τις φωτογραφίες και ταξιδέψτε νοερά και εσείς για όσα εμείς είδαμε και νιώσαμε…

Β.Κ.Χ.

Σχολική Εφημερίδα "Μαθητικά Νέα" 5